To dzięki uzyskaniu dotacji z Programu Ministerstwa Edukacji „Podróże z klasą”, nasi uczniowie, z minimalnym wkładem finansowym, pojechali na wycieczkę szkolną i uczestniczyli w procesie nauczania poza terenem szkoły, w miejscach atrakcyjnych pod względem przyrodniczym jak i poznawczym.
Klasy 8d i 7 b zdobyli nowe doświadczenia i umiejętności w niezwykłym środowisku edukacyjnym Ziemi Kłodzkiej.
Pierwszy dzień to zwiedzanie największej twierdzy górskiej w Europie- Twierdzy Srebrnogórskiej, wybudowanej przez wojska pruskie w XVIII w jako „miejsce nie do zdobycia”. Było co zwiedzać: 6 fortów i kilka bastionów, magazyny, studnie, zbrojownia, kaplica, więzienie, szpital, piekarnia, browar. Uczniowie doświadczyli żołnierskiego życia w XVIII wieku, przekonali się, co to znaczy „pruski dryl”, a niespodzianką i szokiem był, bez wątpienia, wystrzał z broni czarnoprochowej. Spacer po Parku Zdrojowym w Polanicy Zdroju wzbogacił doznania wizualne, dał chwilę wytchnienia i okazał się doskonałą forma relaksu i regeneracji, przed przyjazdem na miejsce noclegowe w Zieleńcu- Dusznikach Zdroju.
Drugi dzień to poranne wyjście na Szczeliniec Wielki w Parku Narodowym Gór Stołowych. Przewodnik wysokogórski przeprowadził lekcję w terenie na temat geologii, geomorfologii, flory i fauny Gór Stołowych, pobudził wyobraźnię dzieci opowiadając o unikalnych formacjach skalnych, takich jak „Słoń” czy „Małpolud”, i pokazał miejsca (Kaplica Czaszek w Czermnej-barokowa Kaplica została wybudowana w 1776 roku; ten zabytek sakralny jest cmentarzyskiem ofiar zarazy oraz wojen śląskich z lat 1740-1742 oraz 1744-1745), które bez wątpienia na długo każdemu pozostaną w pamięci.
Wrocław to miejsce docelowe trzeciego dnia. Spacer po Rynku Głównym Wrocławia, dzięki pięknym, zabytkowym kamienicom, Ratuszowi oraz licznym detalom architektonicznym- przeniósł uczestników w czasie. Każdy zakątek miał swoją historię, a różnorodne style – od gotyku, przez barok, po renesans – przyciągały wzrok. Spacer po Starym Mieście to również poszukiwanie wrocławskich krasnali, dziewczyny „upolowały” tego jedynego i wypatrywanego. Krasnala Movemenciak’a, znalazły przy wejściu do Baru Mlecznego MIŚ. (dla zainteresowanych, to krasnal wykuty na obraz i podobieństwo znanego rapera OKIEGO i ufundowany przez fanki muzyka). Uczniowie weszli do budynku Uniwersytetu Wrocławskiego, do Auli Leopoldina- największej i najbardziej imponującej sali uniwersyteckiej uchodzącej za jedno z najwspanialszych dzieł barokowych w Europie. Spokojna atmosfera Ostrowa Tumskiego dopełniła obraz miasta pełnego różnorodności i piękna. Wąskimi, brukowanymi uliczkami uczniowie dotarli do dominującej nad okolicą, majestatycznej Archikatedry św. Jana Chrzciciela. Byli na Moście Zakochanych, przy „NAWIE”- plenerowej rzeźbie (zjawiskowej instalacji Oskara Zięty, formy z 35 metalowych łuków pod którą można się swobodnie przemieszczać) i ulicy Stare Jatki z Pomnikiem Zwierząt Rzeźnych. Słuchali opowieści o latarniach gazowych i magii miasta.
Niewątpliwie, ta wycieczka obejmowała elementy historii, kultury, przyrody i sportu. Dała uczestnikom możliwość lepszego zrozumienia otaczającego ich świata, poznania nowych miejsc oraz zżycia się z innymi uczestnikami wycieczki. Trzy dni i dwie noce, poza domem, rozwinęły takie umiejętności społeczne jak współpraca i komunikacja w grupie. Oczywiście pomogła w tym, „gra w butelkę – na wyzwania”, zacieśniając relację między kolegami i koleżankami 🙂
Fotorelacja na naszym szkolnym FB