HARMONOGRAM PRACY BIBLIOTEKI

Biblioteka zaprasza wszystkich uczniów, nauczycieli oraz rodziców codziennie w godzinach 8:00 -15:00

O BIBLIOTECE

Jesteśmy największą biblioteką szkolną w powiecie będzińskim. Posiadamy blisko 26 tyś. szt. księgozbioru, ok. 120 szt. tytułów kaset wideo oraz dokumenty elektroniczne (encyklopedie, słowniki, atlasy).

UDOSTĘPNIANIE ZBIORÓW

Nasi czytelnicy mogą wypożyczać do domu książki i czasopisma na zasadach określonych w regulaminie biblioteki lub korzystać z księgozbioru na miejscu w czytelni. Współpracujemy z Miejską Biblioteką Publiczną w Będzinie, gdzie nasi uczniowie także mogą wypożyczać ksiązki i inne materiały biblioteczne

INTERNETOWE CENTRUM INFORMACJI MULTIMEDIALNEJ

Nasi czytelnicy mają także dostęp do 4 stanowisk komputerowych z możliwością korzystania z Internetu (stałe łącze).

PRACA PEDAGOGICZNA Z CZYTELNIKAMI

• Prowadzimy szeroką działalność kulturalno – edukacyjną.
  • Udzielamy fachowych porad bibliotecznych i bibliograficznych uczniom i nauczycielom. Zaspokajamy potrzeby intelektualne i kulturalne naszych czytelników.
  • Pełnimy funkcję informacyjną i konsultacyjną.
  • Kształtujemy u młodych ludzi umiejętności uczenia się przez całe życie, rozwijania wyobraźni i korzystania z dóbr kultury.
  •  Przygotowujemy uczniów do dalszego zdobywania wiedzy i umiejętności potrzebnych do funkcjonowania w nowoczesnym, stale podnoszącym swoje kwalifikacje
    społeczeństwie.
  • W naszej bibliotece uczniowie mogą zawsze liczyć na fachową pomoc w wyborze właściwej lektury, opracowaniu referatów, przygotowaniu się do zajęć lekcyjnych.
  •  Szczególną opieką otaczamy uczniów stroniących od książek poprzez wybór właściwej literatury, wolny dostęp do półek
    i częstą kontrolę ich wypożyczeń.
  •  Prowadzimy z uczniami rozmowy zachęcające do większego czytelnictwa

WSPÓŁPRACA Z RODZICAMI

• Współpracujemy z rodzicami w zakresie poradnictwa i wyboru literatury.
  • Polecamy książki, które mogą czytać wspólnie z dziećmi.
  • Uświadamiamy o ważnej roli książki i czytania w życiu dziecka. Jak książki wspierają rozwój psychiczny, intelektualny i społeczny dziecka można zobaczyć w prezentacji multimedialnej „Czy czytanie jest nam dzisiaj potrzebne?”

BIBLIOTEKA OTWARTYCH DRZWI

Jesteśmy biblioteką przyjazną czytelnikowi. Kształtujemy w naszych uczniach poczucie, że pobyt w bibliotece to czas spędzony bez stresu, gdzie można wybierać, przeglądać oraz wypożyczać książki, poczytać czasopisma a także uśmiechać się. Gdzie nikt nikogo do niczego nie zmusza.

NAJCIEKAWSZE PRZEDSIĘWZIĘCIA ORGANIZOWANE W NASZEJ BIBLIOTECE

• Archetypy literackie znaków zodiaku
  • Chleb w tradycji, kulturze i sztuce
  • Pies w historii, literaturze i sztuce oraz jego rola w życiu człowieka
  • Upływ czasu w literaturze i sztuce – rola kalendarza i zegara w życiu człowieka
  • Imię jako nośnik tradycji, kultury i sztuki
  • Historia i pochodzenie kota, jego obecność w tradycji, literaturze i sztuce

KONKURSY I IMPREZY CZYTELNICZE

Cyklicznie organizujemy dla naszych czytelników konkursy oraz różne imprezy czytelnicze m. in.:

• Uroczyste pasowanie na czytelnika uczniów klas 1 – „Jestem czytelnikiem biblioteki szkolnej”
  • Święto Biblioteki Szkolnej z okazji Międzynarodowego Dnia Bibliotek Szkolnych
  • Konkurs czytelniczy dla klas III– „Czytelnicze koło fortuny
  • Bądź Świętym Mikołajem dla biblioteki szkolnej
  • „Magiczne zabawy z książką” z okazji Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek
  • Konkurs „Mój ulubiony bohater literacki” dla klas 6 SP
  • „Exlibris – znak własnościowy książki” – konkurs na projekt exlibrisu dla biblioteki szkolnej
  • „Ksiązki naszych marzeń” – co lubią czytać nasi uczniowie

Życzymy wszystkim dzisiejszym i przyszłym czytelnikom naszej biblioteki abyście z książek zawsze potrafili czerpać wiedzę, radość i piękno.