Muzeum w pudełku

W tym roku szkolnym nasza szkoła bierze udział w projekcie „Muzeum w pudełku” przygotowanym przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Otrzymaliśmy zestaw materiałów edukacyjnych „Muzeum w pudełku. Miasteczko Malki”, w którym znajduje się m. in. gra planszowa, archiwalne zdjęcia oraz repliki obiektów z kolekcji Muzeum POLIN.

W czasie warsztatów uczniowie i uczennice pod okiem edukatorów Muzeum POLIN wzięli udział w fabularyzowanej grze narracyjnej „Miasteczko Malki, w której gracze wcielili się w postać Antka – współczesnego 12-latka, niespodziewanie przenoszącego się 100 lat w przeszłość. Przewodniczką chłopca była 11-letnia Żydówka – Malka.

Dzieci wspólnie zwiedziły miasteczko, poznając żydowskie tradycje, święta, kuchnię i realia życia codziennego. Uczniowie i uczennice w czasie warsztatów wykonywali różne zadania: odszukiwali, wybierali, poznawali zdjęcia archiwalne, repliki obiektów muzealnych i inne przedmioty związane z kulturą żydowską. Uczniowie zagrali również w bardzo popularną dziecięcą grę „Drejdel”. Warsztaty były bardzo inspirujące i ciekawe!