Międzynarodowy Sukces Dominiki Zięby z kl. VI C

Sukces Dominiki Zięby z kl. VI C w Międzynarodowym Konkursie Plastycznym „ Ludzie ludziom zgotowali ten los”.

Międzynarodowy Konkurs Plastyczny „Ludzie ludziom zgotowali ten los” im. Augusta Kowalczyka odbył się już po raz dwudziesty piąty. Organizatorami tego prestiżowego wydarzenia kulturalnego byli przez ćwierć wieku: MDK 1 im. Artystów Rodu Kossaków w Tychach, Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau i Towarzystwo Opieki nad Oświęcimiem.

Na konkurs wpłynęło ok. 300 prac z całej Polski, Czech i Ukrainy. Wzięli w nim udział uczestnicy placówek wychowania pozaszkolnego oraz uczniowie wszystkich typów szkół. Celami tego przedsięwzięcia było przede wszystkim upowszechnianie wiedzy historycznej o niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz oraz upamiętnianie jego Ofiar. W XXV. edycji konkursu rozszerzono tematykę o współczesne obrazy zniewolenia, by umożliwić uczestnikom odniesienie się do współczesnych problemów świata, wciąż toczących się konfliktów zbrojnych i okrucieństw. W tym roku szczególną uwagę poświęcono osobie Zofii Posmysz (numer obozowy 7566), Ocalałej z Auschwitz, pisarki i scenarzystki, autorki m.in. „Pasażerki” oraz „Wakacji nad Adriatykiem”. Prace oceniała komisja konkursowa, w której znaleźli się artyści plastycy, historycy, pracownicy Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Muzeum Auschwitz oraz Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.

Mamy wielką przyjemność poinformować, że wśród laureatów konkursu znalazła się uczennica kl. VI C –Dominika Zięba, która w kategorii wiekowej od 11 -15 lat zdobyła wyróżnienie w formie kwalifikacji na wystawę. Dominika podjęła się bardzo trudnego zadania wyrażenia w formie plastycznej własnych refleksji, nawiązujących do słów Zofii Nałkowskiej: „Ludzie ludziom zgotowali ten los”. Wykonała swoją pracę w technice mieszanej ( suchy pastel, pisaki ) na zajęciach koła plastycznego, pod kierunkiem

p. Doroty Korus.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!