Narodowy Dzień Polskich Dzieci Wojny

Narodowy Dzień Polskich Dzieci Wojny przypadający na 10 września,to nowe święto,

utworzone „w hołdzie Polskim Dzieciom Wojny, które mimo traumy, jakiej doświadczyły

za przyczyną hekatomby II wojny światowej, zbrodniczych działań okupantów niemieckich

i sowieckich, potrafiły dźwigać ze zgliszcz naszą wspólną Ojczyznę oraz w dowód respektu

i wdzięczności za ich wysiłek”.

Święto nawiązuje do przeprowadzonych przez okupacyjne władze niemieckie w 1943 roku masowych aresztowań dzieci w wielkopolskiej miejscowości Mosina.

Tak zwana sprawa mosińska (niem. Sache Moschin) stanowiła swoiste przedłużenie aresztowań, będących następstwem ujęcia i egzekucji członków Związku Odwetu Okręgu Poznań ZWZ-AK zgrupowanych wokół doktora Franciszka Witaszka. Akcja obejmowała aresztowania przez niemiecką Tajną Policję Państwową (Gestapo) kilkuset polskich mieszkańców podpoznańskiej Mosiny i okolic w związku z oskarżeniem ich o działalność skierowaną przeciwko III Rzeszy. Ujęci mieszkańcy Mosiny stali się następnie ofiarami m.in. obozów w: Żabikowie, KL Auschwitz, KL Dachau, KL Mauthausen.

W naszej szkole został przeprowadzony konkurs plastyczny pt. „Wojna w oczach dziecka”. Szczegóły już wkrótce….