Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

„Rozumiemy innych! Pomagamy sobie! Jesteśmy razem!” – Światowy Dzień Świadomości Autyzmu w Szkole Podstawowej nr 13.

2 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Celem tegoż święta jest podnoszenie społecznej świadomości na temat tego zaburzenia, ponieważ zostało ono uznane przez ONZ za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata. Na autyzm nie ma lekarstwa. W samej Europie rozpowszechnienie spektrum autyzmu to ok. 1 na 100 dzieci. Osoby z zaburzeniami ze spektrum autyzmu często mają trudności z funkcjonowaniem w codziennym życiu. Drażni ich hałas, cisza czy nawet materiał ubrania. Nie radzą sobie z odczytywaniem emocji innych osób, nie mówią lub mówią dużo. Sól może mieć dla nich kwaśny smak, a śnieg może parzyć. Mocno uzewnętrzniają swoje emocje lub głęboko je skrywają. Nie jest to złe postrzeganie świata. Jest inne i zasługuje na zrozumienie.

Nasza szkoła również włączyła się w akcję jako znak solidarności z osobami z autyzmem. Z uwagi na to, że w tym roku dzień przypadł w weekend, wydarzenie obchodziliśmy 04.kwietnia. Tego dnia w szkole i na lekcjach uczniowie i nauczyciele ubrali się na niebiesko. Nauczyciele klas 1-3 przybliżyli uczniom zagadnienia autyzmu wyświetlając film „Autyzm” oraz ” Świat oczami dzieci w spektrum autyzmu”.