Szkolna biblioteka poleca… prezent na Dzień Mamy

26 maja to jeden z najpiękniejszych dni w roku – Dzień Matki.

To niezwykłe święto. Uhonorowanie wszystkich mam, okazanie im szacunku, miłości oraz podziękowanie za trud włożony w wasze wychowanie. W tym wyjątkowym dniu matki są obdarowywane przez swoje dzieci różnego rodzaju prezentami, laurkami i kwiatami.

W Polsce po raz pierwszy Dzień Matki obchodzony był w  26 maja 1914 roku. W wielu innych krajach oficjalnie świętowanie zaczęto dopiero po zakończeniu II wojny światowej.
 Historia tego święta sięga czasów antycznych. Uhonorowanie matek było zwyczajem praktykowanym przez starożytnych Greków i Rzymian. W te dni kultem obdarzano matki-boginie, które były symbolem urodzaju i płodności. Święto odeszło w zapomnienie, gdy chrześcijaństwo zakazało kultu innych bogów.

Dopiero w XVII wiecznej Anglii zaczęto obchodzić tzw. niedzielę
u matki. Tego dnia w katedrach odprawiano modlitwy w intencjach matek, był to też dzień wolny od pracy. Tradycyjnie dzieci wręczały mamie podarunki – kwiaty i słodycze. Zwyczaj przetrwał do XIX wieku, a wznowiony został po II wojnie światowej.

W większości krajów na świecie dzień ten wypada w drugą niedzielę maja. W wielu krajach arabskich Dzień Matki obchodzony jest 21 marca. Dzień Matki w Bułgarii, Armenii, Białorusi, Mołdawii, Maroko, Rosji, Słowenii, Serbii czy Wietnamie łączony jest zwykle z Dniem Kobiet a w Australii, Grecji, Japonii, Kanadzie, Kolumbii, Słowacji, Ukrainie, Stanach Zjednoczonych czy w Niemczech  Dzień Matki obchodzony jest w drugą niedziele maja.

Aby sprawić w tym niezwykłym dniu mamie niespodziankę skorzystaj z podpowiedzi nauczycieli bibliotekarzy. Obiecujemy, każda mama będzie z was dumna, że w tak trudnym czasie nie zapomnieliście o niej i pamiętaliście o jej święcie. 26 maja zaproś mamę do wspólnego świętowania.

1. Posłuchaj razem z mama piosenki Śpiewających Brzdąców
pt. „Mamo jesteś skarbem mym”

2. Pięknie przeczytaj mamie wiersz Włodzimierza Ścisłowskiego
 pt. „Bukiecik dla mamy”.

Dziś dla ciebie mamo
świeci słońce złote.
Dla ciebie na oknie
usiadł barwny motyl.

Dziś dla ciebie mamo
płyną białe chmurki.
A wiatr je układa
w świąteczne laurki.

Dziś dla ciebie mamo
śpiewa ptak na klonie.
I dla ciebie kwiaty
pachną też w wazonie.

Dzisiaj droga mamo
masz twarz uśmiechniętą.
Niechaj przez rok cały
trwa to twoje święto!

3. Zrób  mamie tulipana z papieru

4. Pokoloruj i wydrukuj kolorowankę oraz złóż  mamie życzenia

Najserdeczniejsze życzenia dla wszystkich mam!