Akcja #Żonkile 2022

W tym roku nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiego projektu edukacyjnego pod hasłem #Żonkile. Akcja ta została zorganizowana przez Muzeum Żydów Polskich – Polin.

Jest to wydarzenie, które ma upamiętnić wybuch powstania w getcie warszawskim, które miało miejsce 19 kwietnia 1943 roku.

Tematem przewodnim tegorocznej akcji jest miłość. – Marek Edelman, jeden z przywódców powstania, pytał w książce „I była miłość w getcie”: „Dlaczego nikt mnie nie pyta, czy w getcie była miłość”? Dlaczego nikogo to nie interesuje?”. Podczas tej edycji akcji Żonkile zastanowimy się nie tylko nad zadanym przez Edelmana pytaniem, ale również nad tym, czym była i co znaczyła miłość w getcie warszawskim – czytamy na stronie muzeum. Uczniowie realizujący projekt uczestniczyli w lekcjach dotyczących wydarzeń z getta warszawskiego. Materiały edukacyjne przygotowane, przez organizatorów przekazane we współczesnej formie, przez rówieśników wywołały wiele emocji, przemyśleń, pytań…. Zwieńczeniem zajęć było wykonanie papierowego żonkila-symbolu zbiorowej pamięci, który jest podkreśleniem siły wspólnoty, znaczenia solidarności i potrzeby dialogu ponad podziałami.

#ŁączyNasPamięć