Lekcja historii w Auschwitz-Birkenau

12 kwietnia została zorganizowana wycieczka dla klas VIII do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Niemalże wszyscy uczniowie wzięli w niej udział, aby poznać historię tego miejsca. Zwiedzanie rozpoczęło się wraz z nadejściem godziny 7:45, kiedy to młodzież dotarła na miejsce. Najpierw uczniowie obejrzeli film edukacyjny, a następnie ruszyli w małych grupach po obozie koncentracyjnym. Każdy z przewodników zwracał uwagę na inne szczegóły, ale wszyscy przekazali ósmoklasistom historię rozgrywającą się w czasach II wojny światowej. Uczniowie zachowywali spokój i z zainteresowaniem wsłuchiwali się w mrożącą krew w żyłach opowieść.

Po zwiedzeniu Auschwitz przejechali autokarem wprost pod bramę Birkenau, gdzie wrócili do poprzednich grup. Ten obóz zwiedzili z równie wielkim szacunkiem co poprzedni. Nie bali się zadawać pytań o warunki bytu czy liczby dziennych zgonów. Zmierzyli się ze straszliwą historią, która dała im wiele do myślenia i zainspirowała do śledzenia kart historycznych z okresu II wojny światowej.