Planetarium Śląskie w Chorzowie

Klasy 8a i 8f odwiedziły bardzo interesujące miejsce na Śląsku, jakim jest planetarium. Miejsce to jest wyjątkowe, bowiem jest najstarszym i największym obiektem tego typu w Polsce. Pod ogromną kopułą, mogliśmy zobaczyć potężny projektor, który odtworzył nam niebo o każdej porze roku, a także pokazał różne miejsca na świecie. Zajęcia, na których byliśmy „A jednak się kręci…”, udzieliły odpowiedzi na pytania: Czy Słońce wędruje wśród gwiazd? Czy tą samą drogą podążają inne ciała niebieskie Układu Słonecznego? Od czego zależy długość dnia i nocy? W czasie seansu oglądaliśmy i omawialiśmy takie zjawiska jak: elementy sfery niebieskiej, Ziemia w Układzie Słonecznym, ruch obrotowy Ziemi (zmiana dnia i nocy, czas słoneczny). Ruch obiegowy Ziemi (zmiany oświetlenia Ziemi w różnych porach roku i na różnych szerokościach geograficznych). Wycieczka dostarczyła nam mnóstwa wrażeń!