Szkolna biblioteka poleca… ciekawostki o DNIU DZIECKA

W większości krajów Dzień Dziecka obchodzony jest w rocznicę uchwalenia Deklaracji Praw Dziecka oraz Konwencji o Prawach Dziecka –
20 listopada. Nie wszystkie państwa jednak obchodzą wtedy to święto.

Polska, Chiny, Rosja, Ukraina i Portugalia obchodzą Dzień Dziecka
1 czerwca.
W Polsce Dzień Dziecka obchodzony był po raz pierwszy w 1950 r.
W tym dniu w polskich szkołach często organizowany jest Dzień Sportu. Uczniowie chodzą  też na wycieczki, spacery czy też  do kina, teatru.  Ten dzień dzieci świętują  najczęściej ze swoimi rodzicami. Dostają od nich  z tej okazji  drobne prezenty i słodycze. Rodzice składają  swoim pociechom życzenia oraz zabierają je na organizowane  wtedy różnego rodzaju okolicznościowe  imprezy.

Dzień Dziecka we Francji i we Włoszech obchodzony jest 6 stycznia. Świętuje się tam  wtedy „Dzień Rodziny”,  który nawiązuje  symbolicznie do Święta Trzech Króli. Rodzice wspólnie z  dziećmi zasiadają do uroczystej kolacji, podczas której jedzą m.in. ciasto z  wróżbami.

W Szwecji  Dzień Dziecka obchodzony jest  20 listopada. Dzieci nie są obdarowywane prezentami z okazji swojego święta. Tego dnia dyskutuje się o kwestiach dotyczących najmłodszych, takich jak szkolnictwo czy prawa dziecka.

Turcy obchodzą Dzień Dziecka 23 kwietnia, wtedy też najmłodsi często ubrani w stroje narodowe tańczą, śpiewają i puszczają latawce (obchodzone razem ze Świętem Niepodległości).

Australijskie dzieci swój dzień mają natomiast w pierwszą sobotę lipca, zaś paragwajskie16 sierpnia. Brazylijczycy celebrują święto najmłodszych
12 października. W USA przypada zawsze w drugą niedzielę czerwca,
w Niemczech 20 września, a w Holandii – nie obchodzi się takiego święta
w ogóle.

W Japonii Dzień Dziecka obchodzony jest 5 maja. Świętują wówczas tylko chłopcy. Ojcowie robią tego dnia z synami flagi w kształcie karpia (jako symbolu siły i odwagi) i wieszają je na drzwiach. Dziewczynki mają także swój dzień, jest nim 3 marca, kiedy to przygotowują wystawy lalek w tradycyjnych strojach i piją specjalny napój ryżowy.

Wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Dziecka !!!