„To się jednak wydarzyło, a zatem znowu może się wydarzyć – oto sedno tego, co mamy do powiedzenia.” Primo Levi

We wtorek 27 września 2022 roku klasa 8a, 8d i 8 f zwiedzili Auschwitz-Birkenau – były nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady. Obecnie jest to miejsce pamięci, ale też muzeum udostępnione do zwiedzania. Wizyta w tym miejscu to wyjątkowa i cenna lekcja przykrej historii. Każda klasa ze swoim przewodnikiem, w ogromnym skupieniu wysłuchała historii tego miejsca. To, co tam zobaczyli i usłyszeli, wywołało w nas bardzo różne uczucia: smutek,zadumę, przerażenie, współczucie dla ludzi, którzy doświadczyli ogromnego okrucieństwa. Powinniśmy pamiętać, że „to ludzie, ludziom zgotowali ten los”. Powinno być to dla nas przestrogą i nauką, by nigdy więcej nie dopuścić do tak tragicznych wydarzeń. Ta poruszająca lekcja historii na długo pozostanie w naszej pamięci.