Warszawa: Wolontariusze naszej szkoły u Pierwszej Damy w Pałacu Prezydenckim

Spotkanie było okazją do podziękowań dla wolontariuszy za ich działalność. „Jestem pełna uznania dla waszego zaangażowania w pomoc i wsparcie dla osób najbardziej potrzebujących, to co robicie jest bardzo ważne. Dziękuję za to, że macie dobre serce” – stwierdziła Pierwsza Dama. Każdego chciała docenić. Wolontariusze i opiekunowie nie tylko mieli możliwość spotkania i porozmawiania z Panią Agatą, ale także otrzymali od niej symboliczne nagrody w podziękowaniu za podejmowane działania.

Spotkanie przebiegło w niezwykle miłej atmosferze. Pierwsza Dama każdemu starała się poświęcić swój czas i uwagę. Pytała o działania podejmowane przez wolontariuszy
i charakter ich działalności. Rozmawiała na temat tego, jak wolontariat wpływa na człowieka i jak wiele wnosi w życie nie tylko tych, którym pomagamy, ale także tych, którzy pomagają.

          Młodzież opowiadała o swoich planach na przyszłość, szkole i nauce. Pani Agata była ciekawa, ile w ich życiu zmieniła pandemia i jak wpłynęła na ich codzienność zarówno w sferze wolontariatu, jak i edukacji, a także relacji międzyludzkich.

          Młodzież pytała Panią Prezydentową o akcje charytatywne, w jakie angażuje się Pierwsza Dama. Byli ciekawi jak wyglądają jej wizyty w placówkach opiekuńczych, świetlicach środowiskowych i ośrodkach pomocy. Agata Kornhauser-Duda  opowiadała również sporo o akcji Obiady dla Bohaterów, w czasie trwania której wraz z innymi ochotnikami rozwoziła ciepłe posiłki seniorom.

          Choć na spotkanie mogli udać się jedynie reprezentanci Szkolnych Kół Caritas, to było ono formą docenienia codziennej ciężkiej pracy podejmowanej przez wolontariuszy. Wdzięczność jest tym, czego młodzież nie doświadcza zbyt często, a przecież wiadomo
„W codziennym życiu wyraźnie widać, że to nie szczęście czyni nas wdzięcznymi, lecz wdzięczność – szczęśliwymi” (David Steidl-Rast). Wizyta w Pałacu Prezydenckim była okazją do jej wyrażenia.